تبلیغات
سید الشهداء میانده - تاریخ در چنین روزی 26 فروردین ماه
سید الشهداء میانده
به سایت ما خوش آمدید

شهادت خالد اسلامبولی

در چنین روزی خالد اسلامبولی ضارب انور سادات و از مجاهدان ضد صهیونیسم به در جه رفیع شهادت نایل آمد  . محمد انور سادات  رئیس جمهور معدوم مصر با امضاء قرار دادی با رژیم صهیونیستی در جهت مشروعیت دادن به  موجودیت رژیم اشغالگر صهیونیستی بر آمد و این رژیم سرطانی را  به رسمیت می شناخت . همین امر باعث شد که بسیاری از نیروهای عرب علیه چنین امری موضع بگیرند و سادات را خائن تلقی نمایند . بر همین اساس بود که عده ای از جوانان مصری در پاسخ به عمل ننگین انور سادات در صدد پاسخ بر آمدند . انور سادات در  سال 1981 میلادی به دست خالد اسلامبولی ترور شد .

محمد انور سادات در سال 1949 میلادی  با   جمال عبد الناصر همراه شد و پس از کودتای افسران جوان مصری به عنوان سخنگوی انقلاب نخستین اعلامیه فرماندهی را برای خبر نگاران خواند . وی پس از ترقی سریع در مشاغل دولتی ، در سال 1960 به ریاست مجمع ملی مصر انتخاب گردید  و در سال 1964 میلادی معاون رییس جمهور این کشور  شد . او پس از مرگ عبد الناصر به  ریاست جمهوری  مصر رسید  . وی در طول ریاست جمهوری خود با امضای  پیمان ننگین کمپ دیوید با مناخیم بگین  به نوعی رژیم صهیونیستی را به رسمیت  شناخت و در صدد صلح با این رژیم بر آمد . اما این روش او مورد قبول بسیاری از مصریان قرار نگرفت .در ششم اکتبر 1981 میلادی  ، هنگامیکه  رئیس جمهور  مصر  در مراسم روز ارتش این کشور در جایگاه ویژه مشغول سان دیدن از رژه سربازان بود ،  اعدام انقلابی  شد. شرح ماجرا بدین گونه است که به هنگام  رژه ،  دو افسر ، دو درجه دار و دو سرباز از صف رژه روندگان خارج شدند وبا نارنجک و سلاحهای خودکار به سوی جایگاه انور سادات حمله بردند که در این حمله رئیس جمهوری مصر و 9 تن دیگر کشته شدند و گروهی نیز مجروح گردیدند. پس از بازجویی های اولیه ، 24 نفر از عوامل اعدام انقلابی سادات در دادگاه نظامی مصر  محاکمه  شدند.  با ورود متهمان به دادگاه، خالد فریاد کشید: «انا خالد الاسلامبولی، انا قاتل السادات، انا قاتل الفرعون، انا قاتل الطاغوت، فی سبیل الله قمنا، لتبغی رفع اللوا، لا حزب عملنا، نحن للدین فداء، الله اکبر، لااله الا الله، علیها نحیا و نموت، فی سبیلها نجاهد، علیها نلقی الله.»سرانجام در چنین روزی در سال  1361، ستوان یکم خالد اسلامبولی، متهم ردیف اول و استوار یکم حسین عباس محمد، متهم ردیف سوم به اعدام محکوم شدند و به در جه شهادت نایل آمدند


 وصیتنامه شهید خالد اسلامبولی

پدر، مادر، خواهران و برادر عزیزم محمد! السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بر شما باد التزام به احکام اسلام و عمل به قرآن و ترس از خداوند. من شما را به اطاعت از دستورات خداوند دعوت می کنم. امیدوارم به خاطر مشکلاتی که شما را دچار آنها می کنم، مرا ببخشید و مورد عفو قرار دهید. خداوند ما را برای شهادت در راه خود انتخاب و هدایت کرد و ان شاء الله ما و شما را در بهشت در کنار یکدیگر جمع خواهد کرد. ...مادرم! ناراحت نباش، چون ما به اذن خداوند در زمره شهدا هستیم. نامه من زمانی به شما خواهد رسید که در دنیای آخرت قرار داریم.خواهرم انسیه و سمیه و برادرم محمد را به خداوند می سپارم. مبلغ پولی که نزد خواهرم انسیه است، بین فقرا و مساکین تقسیم شود و فرزندانش فاطمه و مروه با تربیت اسلامی و مقید به دستورات شرعی تربیت شوند.ما با هم تصمیم گرفتیم که فرعون مصر را به قتل برسانیم تا شاید خداوند به خاطر این کار، ما را از ننگ دوستی با صهیونیست ها که دامن ما را گرفته و فساد روحی و اخلاقی سادات و همسرش را در جامعه علنی ساخته است نجات بخشد. اشهد انّ لا اله الا الله و اشهد انّ محمدا رسول الله. خالد احمد شوقی اسلامبولی

 

درگذشت سید شریف جرجانی

در چنین روزی در سال 816 ه ق ادیب متکلم علی ابن محمد حسینی مشهور به میر سید شریف جرجانی دیده از جهان فروبست . از ایشان آثار گرانسنگی در حوزه علوم اسلامی به جای مانده است . 

 

تولد مانی

در چنین روزی در سال 216 میلادی ، مانی یکی از مدعیان پیامبری در ایران دوران باستان دیده به جهان گشود . وی در زمان سلطنت ساسانیان در حوالی بابل قدیم به دنیا آمد .

 

سخنرانی تاریخی حضرت امام خمینی ( ره ) در قم

در چنین روزی در  سال 1343 ه ش امام خمینی (ره)  در مسجد اعظم قم با ایراد بیانات مبسوطی به افشاء  جنایات رژیم پهلوی در ایران پرداختند . 

 

انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی

در چنین روزی در سال 1363 انتخبات دومین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد . به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور در این دوره از انتخابات مجلس شورای ملی 24143498 نفر واجد شرایط رای دادن اعلام شدند که از این میان کل آراء ماخوذه 15607306گزارش شده است . همچنین در صد شرکت مردم در این دوره از انتخابات 64 ممیز 64 صد م اعلام شد .

 

تاسیس شرکت نفت ایران و انگلستان

در چنین روزی در  سال 1909 میلادی شرکت نفت انگلستان و ایران رسما در لندن ثبت شد . این شرکت با در یافت حق انحصاری استخراج نفت در صدد تاراج اموال عمومی ایران  بر آمد و در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نکرد . رییس این شرکت ویلیام ناکس دارسی نام داشت . قرار دادهای ناکس دارسی عملا به تحت الحمایه شدن ایران در برابر انگلستان منجر می شد .  قرار دادهای نفتی ای که نه در جهت غبطه و صلاح مردم ایران که تنها در جهت استعمار انگلستان کارکرد داشت . اما این امر با هوشمندی مردم ایران  روبرو شد و نهایتا در نهضت ملی نفت ایران به ملی شدن نفت انجامید .  پس از ماهها مبارزه مردم ایران با استعمار و رهبری های داهیانه آیت الله کاشانی و دکتر محمد مصدق ، در سال1329هجری شمسی، ماده واحده ملی شدن صنعت نفت ایران از تصویب نمایندگان  مجلس سنا گذشت . گزارش کمیسیون نفت مجلس به شرح ذیل تقدیم مجلس شورای ملی شد : نظر به اینکه ضمن پیشنهادات واصله به کمیسیون نفت ، پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت در سراسر کشور مورد توجه و قبول کمیسیون قرار گرفته و از آنجایی که وقت کافی برای مطالعه در اطراف اجرای این اصل باقی نیست ، کمیسیون مخصوص نفت از مجلس شورای ملی تقاضای دو ماه تمدید می نماید . بنابراین ماده واحده ذیل را با قید دو فوریت برای تصویب تقدیم مجلس شورای ملی می نماید . ماده واحده : مجلس شورای ملی تصمیم مورخه هفدهم اسفند 1329 کمیسیون نفت را تایید و با تمدید مدت موافقت می نماید . تبصره 1 : آقایان حق دارند تا 15 روز بعد از تشکیل کمیسون حق حضور داشته باشند .

گزارش کمیسیون در بیست و چهارم اسفند از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت . همچنین مجلس  سنا در 29 اسفند 1329 گزارش پیشنهادی کمیسیون نفت را به شرح ذیل تصویب نمود : به نام سعادت ملت ایران و به منظور تامین صلح جهان ، امضا کنندگان ذیل پیشنهاد می نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی شود یعنی تمام عملیات اکتشاف ، استخراج و بهره برداری در دست دولت قرار گیرد . کمیسیون نفت در 5 اردیبهشت 1330 گزارشی مشتمل بر نه ماده به مجلس تقدیم نمود 

 

تولد رابرت موگابه

در چنین روزی در 1928 میلادی رابرت موگابه رییس جمهور زیمبابوه به دنیا آمد . موگابه از سال 1988 میلادی تا کنون ریاست جمهوری این کشور را به عهده دارد . چندی پیش ایالات متحده آمریکا  در دخالتی آشکار در امور زیمباوه خواستار کناره گیری رابرت مو گابه رئیس جمهوری این کشور از قدرت شد .

 

در گذشت ژان دولا فونتن

در چنین روزی در سال 1695 میلادی ژان دولا فونتن شاعر مشهور فرانسوی دار فانی را وداع گفت .« افسانه ها » عنوان مهمترین اثر اوست . وی به هنگام مرگ هفتاد و سه سال داشت. 

 

در گذشت ویلیام مایاکوفسکی

در چنین روزی در سال 1930 میلادی ویلیام مایاکوفسکی نویسنده مشهور روس در سن 36 سالگی دار فانی را وداع گفت . 

 

در گذشت خالق اسپرانتو

در چنین روزی در سال 1917 میلادی دکتر  لودویگ لازاروس زامنهوف مبتکر زبان جهانی « اسپرانتو » دار فانی را وداع گفت . او قصد داشت با خلق زبانی جهان شمول به نام اسپرانتو در جهت دوستی ملل مختلف بر آید اما در این مسیر چندان توفیق به دست نیاورد  چراکه ادبیات مخلوق وی در میان عامه مردم طرفدار نیافت . 

 

ترور آبراهام لینکلن

در چنین روزی در سال 1865 میلادی آبراهم لینکلن رییس جمهور آمریکا ترور شد . وی هدف گلوله جان ویلکس بوث قرار گرفت و جان خود را از دست داد . این واقعه در محل تئاتر فورد رخ داد . 

 

بکار گیری عبارت تلسکوپ

در چنین روزی در سال 1611 میلادی برای نخستین بار در تاریخ عبارت تلسکوپ توسط شاهزاده "فدریکو سزی" به کار برده شد . 

 

فرانسه علیه اطریش

درچنین روزی در  سال 1792 میلادی فرانسه علیه اطریش اعلان جنگ کرد . این اعلان جنگ همزمان بود با وقوع جنگ پس از انقلاب در فرانسه . 

 

دومین معاهده ارزروم

 در چنین روزی در سال 1847 میلادی ایران و عثمانی دومین قرار داد ارزروم را با یکدیگر به امضا رساندند . 

 

روز پان آمریکن

در چنین روزی در سال 1890 میلادی برای نخستین بار نمایندگان تمامی ایالات آمریکا در واشنگتن دی سی گرد هم آمدند . به همین دلیل و وقوع یک کنفرانس سراسری همه ساله چنین روزی حتی در بر خی کشور های آمریکای لاتین با عنوان روزپان آمریکن گرامی داشته می شود . این اتحادیه به منظور ایجاد دوستی و همکاری های اقتصادی بین کشور های آمریکای شمالی ، مرکزی و جنوبی به وجود آمد . 

 

واقعه خلیج خوک ها

در چنین روزی در سال 1961 میلادی شورشیان کوبایی علیه دولت فیدل کاسترو دست به شوروش گسترده ای زدند . این شوروش به واقعه خلیج خوک ها مشهور شده است .

 

مایش کینه تسکوپ

در چنین روزی در سال 1894 میلادی توماس ادیسون برای نخستین بار دستگاه کینه توسکوپ  خود را که در واقع نشانگر تصاویر متحرک بود را به نمایش نهاد. 

 

آخرین دادرسی

در چنین روزی در سال 1949 میلادی آخرین جلسه  دادگاه بانیان جنگ جهانی دوم در دادگاه جنایات جنگی نونبرگ بر گزار شد . 

 

حمله ویت مین به لائوس

 در چنین روزی در سال 1953 میلادی نیروهای ویت مین به لائوس حمله ور شدند . 

 

غرق تایتانیک

در چنین روزی در سال 1911 میلادی کشتی عظیم الجثه  تایتانیک  در حوالی کانادا قطعه قطعه شد و بیشتر افراد این کشتی در دریا غرق شدند . گفته می شود بیش از دو هزار نفر با این کشتی غول آسا قصد داشتند ازانگلستان به نیویورک بروند .کشتی یاد شده ساعت 2و بیست دقیقه بامداد در دریا غرق شد .

نوع مطلب :
برچسب ها : تاریخ در چنین روزی 26 فروردین ماه،
لینک های مرتبط :

سه شنبه 27 فروردین 1392
پنجشنبه 16 شهریور 1396 02:43 ق.ظ
Thank you, I've just been looking for info about this topic for a long time and
yours is the greatest I've came upon so far.

But, what concerning the conclusion? Are you
positive concerning the source?
سه شنبه 13 تیر 1396 02:27 ق.ظ
Hi there very nice site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I'll bookmark your website
and take the feeds also? I am happy to find so many useful info here in the submit, we need
work out extra techniques in this regard,
thank you for sharing. . . . . .
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:48 ق.ظ
Hey there, You've performed an excellent job. I'll certainly digg it and for my
part recommend to my friends. I am sure they will be benefited
from this site.
جمعه 25 فروردین 1396 04:24 ب.ظ
I think the admin of this web page is really working
hard in favor of his site, as here every information is quality based stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سهیل نصیرناطری
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
AASAa
کلیه حقوق این وبلاگ برای سید الشهداء میانده محفوظ است